Czym jest inwentaryzacja? Chodzi o proces, składający się z następujących etapów:

  • Przeliczenie ilości posiadanych dóbr towarowo-materialnych (DTM).
  • Wprowadzenie uzyskanych danych do systemy i porównanie z zapasami.
  • Wykrycie niedoboru lub nadmiaru DTM.

Prowadzenie nudnych i monotonnych opisów inwentaryzacyjnych, które zajmowało setki godzin czasu pracy pracownikom magazynów i innym osobom odpowiedzialnym materialnie, należy już do przeszłości. Z pomocą przychodzi nowoczesny sprzęt – bezprzewodowe skanery z pamięcią wewnętrzną. Zmniejszą one inwestycje w środki automatyzacji działalności magazynowej przedsiębiorstw na różnych poziomach.

Skanery bezprzewodowe z pamięcią wewnętrzną mają szereg zalet:

  • możliwość użytkowania daleko od urządzenia odbierającego sygnał;
  • zapisywanie informacji buforze zapasowym na wypadek nagłej utraty sygnału;
  • wysoka mobilność i możliwość wprowadzenia ustawień niestandardowych;
  • odporność na upadki, wibracje i inne niekorzystne czynniki.

Kontrola towarów w pomieszczeniach magazynowych jest niemożliwa bez stworzenia specjalnych punktów. W celu poprawy jakości kontroli i oszczędności czasu niezbędne jest urządzenie bezprzewodowe. Pozwala ono na sprawne skanowanie kodów, a jego uruchomienie zajmie jedynie 1-2 minuty.

Ładowacze i inne osoby odpowiedzialne materialnie z pewnością docenią nowoczesny gadżet. U podstaw jego pracy leży sygnał radiowy lub Bluetooth, który od razu przekazuje odczytane kody kreskowe do głównego komputera. On przetwarza je, przygotowuje dokument i przedstawia wszystkie dane dotyczące konkretnej grupy towarów.

Sporządzenie sprawozdania zajmuje kilka sekund. Na ekranie pojawiają się wyniki świadczące o niedoborze lub nadmiarze. Skaner bezprzewodowy wielokrotnie skraca czas inwentaryzacji i upraszcza pracę magazyniera. Będzie mu łatwo dojść do trudnodostępnych miejsc, a brak przewodu zwiększa mobilność personelu. Analiza DTM zajmie minimum czasu dzięki kompaktowemu urządzeniu.

Rozmiar skanera ma znaczenie. Modele kompaktowe, posiadające wygląd breloków, mają ograniczoną funkcjonalność, a odbiór sygnału możliwy jest w odległości 10-15 metrów od głównego komputera. Są one używane jako nośniki informacji w trakcie inwentaryzacji.

Dostępne u nas modele skanerów z pamięcią wewnętrzną: